راهنمای خرید

اندازه گیری سایز سوتین | صفر تا صد نحوه اندازه گیری

اندازه گیری سایز سوتین

اندازه گیری سایز سوتین

خرید یک سوتین با کیفیت و ماندگاری بالا، یکی از خواسته های مهم و اصلی هر خانمی می باشد. خیلی از اوقات برای شما هم پیش آمده است. که سوتین مورد نظر خود را به دلیل نداستن سایزبندی سینه، بی اطلاعی از شماره سوتین خود و یا تنها به خاطر زیبایی ظاهری و تعریف فروشنده خریداری کرده باشید. شاید در لحظه احساس خوبی از خرید خود داشته باشید اما عمر مصرف این سوتین ها بسیار کوتاه می باشد. اگر تنها یک بار سوتینی خریداری کنید که کاملا اندازه و مناسب سینه ها باشد هیچ گاه به سوتین های بزرگ و یا کوچک تر از سایز خود رضایت نمی دهید. در این مقاله ما سعی داریم با در اختیار گذاشتن صفر تا صد نحوه ی اندازه گیری سایز سوتین شما را در خرید یک محصول پرکاربرد و مناسب سایزتان کمک کنیم.

اندازه گیری سایز سوتین

اندازه گیری سایز سوتین، برای خرید با کیفیت

دلایل اهمیت سایز سوتین

این احتمال در بین خانم ها وجود دارد که سوتینی را بنا به سلیقه شخصی خریداری کنند، به اندازه سوتین خود اهمیتی ندهند و از این مسئله به سادگی عبور کنند. استفاده کردن از سوتین نامناسب مشکلات زیر را در مکان های مختلف برای فرد به همراه دارد:

 • زمانی که سوتین، بزرگ تر از سایز اصلی باشد. سینه ها را بدفرم نشان می دهد. در این حالت وقتی فرد لباس بر تن کند هیچ گونه جذابیتی ندارد و حتی از زیبایی لباس کم می کند.
 • استفاده نکردن از سوتین باعث افتادگی سینه ها می شود و این حالت نه تنها از زیبایی اندام خانم ها کم می کند. اگر خانمی دارای سینه های نسبتا بزرگ باشد در طولانی مدت دچار مشکلات گردن و دست درد می شود. استفاده از سوتین گشاد هم درست به همین شکل دردسر آفرین می باشد.
 • بند پشت سوتین، از روی کمر به صورت مداوم به حرکت در می آید و به سمت بالا می آید.
 • یکی دیگر از کلافگی هایی که سوتین سایز بزرگ ایجاد می کند افتادن بند سوتین می باشد. شاید روز های اول متوجه این مسئله نشوید ولی سوتین سایز بزرگ بند های بلند تری هم دارد و امکان افتادن بند سوتین در هر زمان و مکانی وجود دارد.
دلایل اهمیت سایز سوتین

یکی از دلایل اهمیت سایز سوتین، جلوگیری از افتادگی سینه ها

 • نه تنها بزرگ بودن لباس زیر آزار دهنده است. بلکه کوچک بودن آن هم سینه ها را اذیت می کند و مانع تحرک افراد می شود.
 • زمانی که از سوتین تنگ استفاده می کنید. سینه ها کاملا داخل کاپ سوتین قرار نمی گیرد و به صورت نافرمی از سوتین بیرون میزند و جلوه بدی ایجاد می کند.
 • یکی دیگر از مشکلات نامناسب بودن سایز سوتین، باز شدن وقت و بی وقت سوتین می باشد.

تمامی موارد بالا از دلایل اهمیت تشخیص سایز سوتین می باشد. زمانی که سوتین مناسب با سایز خود خریداری کنید نه تنها سوتین یک لباس زیر دردسر ساز و مزاحم نیست بلکه یک وسیله ای برای بالا بردن اعتماد به نفس در افراد و ایجاد حس بهتر در پوشیدن لباس ها می باشد.

اندازه گیری اصولی سایز سوتین

اندازه گیری سایز سوتین به دو روش قدیمی و جدید قابل اندازه گیری می باشد. برای اینکه نحوه اندازه گیری سایز سوتین شما، اصولی و دقیق باشد. هر دو روش اندازه گیری سایز سینه برای بدست آوردن شماره سوتین را برای شما در این مطلب آورده ایم.

در هر دو روش اندازه گیری، باید با مفهوم اعداد و علامت های روی سوتین آشنایی داشته باشید. یک سوتین استاندارد دارای دو علامت می باشد عدد و حروف لاتین.

 • نماد عدد همان سایز سینه می باشد که طبق اندازه دور کمر یا همان اندازه زیر سینه است.
 • نماد حرف لاتین، اشاره به کاپ سوتین دارد و هر حرف نشان دهنده اندازه برآمدگی سینه می باشد.
اندازه گیری اصولی سایز سوتین

اندازه گیری اصولی سایز سوتین به 2 روش مختلف

روش قدیمی اندازه گیری

 1. برای اندازه گیری انواع سایز سوتین، لازم است سوتین خود را کامل از تن در بیاورید تا متر در تماس مستقیم بدن قرار بگیرد. در این روش می توانید از آینه استفاده کنید و یا اگر احساس راحتی نمی کنید از یک سوتین نازک استفاده کنید تا فردی دیگر برای اندازه گیری شمارا همراهی کند و سرعت انجام کارتان بالاتر برود.
 2. در اولین قدم لازم است کاملا صاف و بدون هیچ گونه احساس ناراحتی و خمیدگی روبرو آیینه بایستید و دستها را به بدن بچسبانید. در این مرحله سعی کنید نفس خود را به هیچ وجه حبس نکنید.
 3. در قدم دوم لازم است به وسیله متر دور تا دور سینه خود را اندازه گیری کنید. در این مرحله هم بخش بالایی سینه و هم بخش زیر سینه را به شکل دقیق اندازه گیری کنید.
 4. قدم سوم شما محاسبه اندازه های بدست آمده می باشد. اندازه ای که از قسمت بالایی سینه بدست آوردید اگر یک عدد اعشاری بود به نزدیک ترین عدد صحیح گرد کنید و آن را اندازه اصلی خود در نظر بگیرید.( برای مثال عدد 75.4 را باید به عدد 75 گرد کنید.)
 5. قدم چهارم، یادداشت کردن اندازه قسمت پایین سینه می باشد. اندازه این قسمت با بخش بالا کمی متفاوت می باشد اگر در این قسمت اندازه سایز سینه بند بدست آمده شما یک عدد صحیح بود 4 اینچ، به مقدار بدست آمده اضافه کنید و اما اگر عددی که بر روی مترتان دیده می شود یک عدد اعشاری است 5 اینچ به آن اضافه کنید. (فراموش نکنید که طبق استاندارد های اروپایی سایز سینه برحسب اینچ محاسبه می شود.)
 6. در قدم پنجم شما تقریبا بیش تر راه را پیموده اید، و تنها کافیست اندازه کاپ سینه خود رابدست بیاورید. برای اندازه گیری بخش برآمده سینه این نکته را فراموش نکنید که باید متر دقیقا با نوک سینه در تماس باشد.
 7. در قدم آخر عددی که از بخش پایین سینه بدست آمده را از بخش بالای سینه کم کنید. نتیجه را در داخل جدول سایز سوتین که برای شما قرار داده ایم جایگذاری کنید و سایز اصلی خود را بدست بیاورید.( سایز های بدست آمده اندازه سوتین به انگلیسی می باشد. سایز خود را براساس استاندارد اروپایی در نظر بگیرید)

اندازه سایز سوتین

روش جدید اندازه گیری

اندازه گیری سایز سوتین کارسختی نیست، برای راحتی بیش تر می توان از فرد دیگری هم کمک گرفت اما به تنهایی هم با یک متر جلوی آینه قابل اندازه گیری است. واحد اندازه گیری جهانی اینچ می باشد. برای محاسبه دقیق تر بهتر است از سمتی از متر که دارای واحد اینچ می باشد استفاده کنید و یا اندازه ها را به اینچ برگردانید.

این روش، یک روش جدید تر برای محاسبه سایز سینه می باشد. هر دو روش راهنمای انتخاب سایز سوتین می باشد. که اندازه اصلی سینه را به شما نشان می دهد. با این تفاوت که در این روش تنها اندازه دو قسمت بدن برای رسیدن به اندازه اصلی کافی می باشد.

 1. در مرحله اول یک سوتین معمولی و راحت، بدون هیچ گونه جک و اسفنج بر تن کنید البته می توانید این مرحله را بدون سوتین نیز اندازه گیری کنید تا اندازه های دقیق تری بدست بیاورید.
 2. در مرحله دوم بعد از این که بند سوتین را از تن جدا کردید. سوتین را نیز به طور کامل خارج کنید. متر را درست در قسمت زیر سینه خود قرار دهید و بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری اندازه ی دور سینه خود را بدست بیاورید.
 3. در مرحله سوم همچنان که سوتین بر تن ندارید، موازی با زمین قرار بگیرید به حالتی که سینه ها کاملا افتاده باشند؛ متر را مجدد از پشت آورده و دور سینه را به گونه ای اندازه گیری کنید که نوک سینه ها در دایره ی متر شما قرار بگیرند.
 4. اگر اندازه سینه ها متقارن نبود به سینه ی بزرگ تر فشاری را وارد نکنید و اندازه سینه را مطابق با سینه بزرگ تر قرار دهید.
 5. عددی که روی متر مشاهده کردید اگر یک عدد فرد بود شما می توانید فرض را برعدد بالاتر و پایین تر آن نیز قرار دهید. اما اگر عدد مشاهده شده زوج بود، عدد اصلی همان عدد می باشد.
 6. اندازه های بدست آمده باید در داخل جدولی که برای شما قرار داده ایم جایگذاری شود تا اندازه سایز سینه خودتان را بدست بیاورید. برای تشخیص حروف انگلیسی استفاده شده در سوتین یا همان اندازه کاپ، اختلاف دو عدد را بدست می آورید و در جدول سایز سوتین زیر قرار می دهید. اندازه کاپ سوتین

روش جدید تشخیص سایز سوتین، روش تائید شده ی تولید کنندگان لباس زیر می باشد. اما روش قدیمی هم در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است که اطلاعات کامل درباره هردو روش آن داشته باشید. با وجود هردو روش اندازه گیری، بهتر است در هر شرایطی سوتین را پرو کنید چون احتمال استاندارد نبودن اندازه سوتین وجود دارد.

پس به صورت خلاصه می توان گفت:
اندازه گیری سایز سوتین بر اساس 2 پارامتر انجام می شود. عدد دور سینه در قسمت زیر سینه ها و عدد دور سینه در برجسته ترین قسمت سینه ( معمولا نوک سینه ها). بهتر است سوتین نداشته و وضعیت بدن در حالت عادی باشد.

در زمان اندازه گیری به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 • بهترین زمان برای اندازه گیری سایز سینه، صبح یا زمانی است که معده شما دچار نفخ یا تحت تاثیر تغییرات هورمونی نباشد. در این حالت معده شما دچار ورم است و بزرگ تر از حالت عادی خود می باشد. البته در زمان اندازه گیری نباید هیچگونه فشاری به خودتان وارد کنید. سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که بدن در نرمال ترین حالت می باشد.
 • زمان اندازه گیری کاملا صاف بایستید و جابجا نشوید، در صورت امکان از فردی برای اندازه گیری کمک بگیرید در صورتی که کسی را برای همراهی پیدا نکردید می توانید از آینه کمک بگیرید.
روش جدید اندازه گیری

روش جدید اندازه گیری، تشخیص سایز سوتین

 • متر را درست در پایین ترین قسمتی که سوتین قرار می گیرد بگذارید و دقت داشته باشید زمانی که متر را به سمت جلو می آورید پیچ نخورد تا اندازه ها جابجا نشوند.
 • متر را در عادی ترین حالت قرار دهید نه خیلی شل و نه سفت سپس اندازه زیر سینه خود را اندازه گیری کنید و عدد آن را یادداشت کنید. اگر عدد بدست آمده فرد بود عدد قبل یا بعد آن سایز اصلی است اما اگر سایز سوتین محاسبه شده زوج بدست آمد سایز اصلی خودش می باشد.
 • اندازه هایی که بعد از محاسبات بدست می آید براساس استاندارد آمریکایی و اندازه سوتین به انگلیسی می باشد و بوسیله جدول سایز سوتینی که در مطلب قرار گرفته است می توان اندازه ها را به استاندارد آسیایی و اروپایی تبدیل کرد.

سوتین سایز خواهر چیست

در خرید سوتین، اصطلاحی وجود دارد به نام سوتین سایز خواهر، شاید این اصطلاح به گوشتان خورده باشد اما اطلاعات دقیقی درباره آن نداشته باشید. سوتین سایز خواهر، سوتینی است که اختلاف کم تر از یک سانت با سایز اصلی خود دارد. زمان هایی وجود دارد که شما اندازه دقیق سوتین خود را دارید. وارد یک مغازه می شوید و سوتین دلخواه خود را پرو می کنید. اما به خاطر نوع تولید سوتین و اندازه های غیر استاندارد بر تن شما خوش فرم نیست. در این حالت نقش سوتین خواهر پررنگ می شود.

اگر قرار باشد سوتین دیگری خریداری کنید اندازه های سوتین جابجا می شود و برای شما یا تنگ می شود و یا بزرگ و بد فرم تر نشان می دهد. سوتین خواهر این امکان را دارد که اگر سایز کاپ سینه برای شما تنگ است سوتین خواهر کاپ بزرگ تری دارد اما اندازه دور سینه آن کوچک تر است. و یا بالعکس اگر سایز دور سینه بزرگ است سوتین خواهر آن دور سینه کوچک تری دارد اما کاپ آن بزرگ تر می باشد. برای مثال اگر سایز شماB 75می باشد، سوتین خواهر آن C70می باشد. سوتین خواهر در شرایطی که سوتین محبوب خود را پیدا کرده اید اما امکان استفاده از آن را ندارید ممکن می کند.

سوتین خواهر چیست

سوتین خواهر با اختلاف کم تر از یک سانت

انواع سایز سینه

اطلاع دقیق از اندازه سایز سینه بند، مسئله مهم و ضروری می باشد و آشنایی با انواع سایز بندی سوتین نیز برای خرید سوتین مناسب توصیه می شود. در حالت کلی سایزبندی سوتین با تصویر، بین 60 تا 110 براساس اندازه های اروپایی می باشد. سایز های مختلف سوتین، براساس ابعاد و فرم بدنی افراد دسته بندی می شوند:

 • سوتین سایز 60، کوچک ترین سایز سوتین براساس استاندارد اروپایی است. افرادی که دارای سایز کوچک هستند باید مطابق با اندازه سینه خود سوتین را خریداری کنند اما استفاده از سوتین های اسفنج دار برای این افراد انتخاب بهتری است تا به وسیله آن سینه های خوش فرم تری داشته باشند.
 • سایز سوتین 65-70 در رنج سایز های سینه، معمول در بین خانم ها می باشد. سایز سینه 65 بیش تر در بین خانم های لاغر اندام با جثه های تقریبا کوچک قرار می گیرد. سایز سینه 70، اما از معمول ترین سایز ها می باشد که نه کوچک است نه بزرگ.
 • بهترین سایز سینه 75-80 می باشد. سینه سایز 75، هم زیبایی خاصی به فرم اندام خانم ها می دهد. و هم آسیب و مشکلات سنگینی سینه های بزرگ را به همراه ندارد.
 • سوتین سایز 85، در رنج سینه های سایز بزرگ قرار می گیرد. سینه سایز 85 از حالت عادی و نرمال خارج می شود. این اندازه سینه جذابیت زنانه ی خوبی به اندام خانم ها می دهد و در بعضی از خانم ها باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.
 • سایز سینه 90 به بالا هم در دسته سینه های بزرگ قرار می گیرد. این اندازه سینه کاملا از حالت عادی سینه خارج می شود. برای بعضی از خانم ها اندازه های بالا جذاب می باشد اما به مرور آسیب های احتمالی از سنگینی وزن سینه بر روی عضلات گردن نمایان می شود.
انواع سایز سینه

انواع سایز سینه براساس اندازه های اروپایی

انواع فرم های سینه

خانم ها بنا به شرایط، وراثت و محیطی که در آن متولد شده اند دارای فرم سینه های مختلفی می باشند.

انواع مدل های سینه شامل:

 • سینه ی بالا پر
 • سینه ی افتاده
 • مدل نوک تیز
 • سینه ی تمام پر
 • سینه ی گرد

خانم ها، با هر نوع سینه ای. اگر در انتخاب سایز سوتین خود دقت کنند. سینه ها به بهترین شکل خود در زیر لباس قرار می گیرند.

 

انواع فرم های سینه

سوتین مناسب با انواع فرم های سینه

انتخاب سوتین مناسب با فرم سینه

اندازه گیری سایز های سینه، به افراد کمک می کند تا سوتینی که خریداری می کنند کوچک یا بزرگ نباشد و به گونه ای باشد که بعد از خرید سوتین برای فرد آزار دهنده نباشد و احساس نارضایتی نداشته باشد. اما برای یک خرید اصولی و انتخاب درست سایز سوتین، تنها اطلاع داشتن از اندازه سایز سینه کافی نمی باشد. آناتومی بدن خانم ها با یک دیگر کاملا متفاوت می باشد، و هر کدام فرم سینه متفاوتی دارند. یکی دیگر از راه های خرید سوتین مناسب آشنایی با فرم سینه می باشد.

 • خانم هایی که سینه های بالاپر دارند، مدل سینه هایشان به صورتی است که از هر سوتین بازی که استفاده کنند نمای جالبی ندارد و بخش زیادی از سینه داخل سوتین قرار نمی گیرد. استفاده از سوتین های باز که بخش زیادی از بدن بیرون می ماند مناسب نیست و این افراد برای زیبایی و راحتی بیش تر لازم است از سوتین هایی که بالای تنه ی آن بسته می باشد استفاده نمایند.
 • اگر خانمی هستید که سینه های شما افتاده است، استفاده از سوتین های معمولی بدون کاپ و اسفنج، انتخاب درستی برای فرم سینه ی شما نمی باشد. سینه های افتاده نیاز به بالا کشیدن دارد و استفاده از سوتین های جک دار و اسفنجی باعث بالا کشیدن سینه ها می شود. این مدل سینه ها چون درواقع مدل پایین پر به حساب می آید سوتین های جک دار دکلته نمایی بسیار زیبا و اصولی به سینه های شما می دهد.
 • یکی از فرم سینه های محبوب در بین خانم ها سینه های کاملا پر می باشد. اما پیدا کردن سوتین مناسب با این مدل سینه کار ساده ای نمی باشد. این نوع سینه ها نیاز به هیچگونه پد و جک برای بهتر دیده شدن ندارند چون فرم سینه کاملا طبیعی را دارند. سوتین مناسب این فرم سینه نیم تنه ها و سوتین های ورزشی و یا سوتین هایی است که کاپ آن مثلثی می باشد.
انتخاب سوتین مناسب با فرم سینه

سوتین اسفنجی، سوتین مناسب با فرم سینه ی افتاده

 • مدل سینه نوک تیز، به نوعی با سینه های بالا پر برابری می کند، برای بهتر دیده شدن این مدل سینه ها استفاده از سوتین هایی که پوشیده هستند انتخاب درست تری می باشد. اما نکته ای که درباره این مدل سینه وجود دارد پوشاندن نوک سینه می باشد اگر به دنبال پوشاندن نوک سینه های خود هستید سوتین های اسفنجی و پد دار نگرانی شما را برطرف می کند.
 • سینه ی گرد، به نوعی سینه ی تمام پر می باشد که ایده ال ترین نوع سینه می باشد و استفاده از مدل های مختلف سوتین از زیبایی این نوع سینه ها کم نمی کند اما بهتر است از سوتین های اسفنجی یا سوتین هایی که سینه ها را به میزان زیادی بالا می کشند استفاده نشود چون این مدل سینه فرم مناسب را دارد.

کلام پایانی

یکی از پارامتر های خوش استایل بودن پوشیدن لباس مناسب و متناسب با سایز فرد می باشد. رعایت این نکته در لباس زیر نیز مطرح می باشد. برای خوش فرم نشان دادن سینه ها در زیر لباس لازم است تا با انواع سایز سوتین، آشنا باشید تا بتوانید سوتین مناسب سایزتان را خریداری کنید. دراین مقاله سعی کردیم تمام اطلاعاتی که برای خرید سوتین باید بدانید را به طور کامل شرح دهیم تا حس فوق العاده ای را با خرید سوتین خود تجربه کنید.

 

سوالات متداولدر انتخاب سایز سوتین باید به چه مواردی دقت کنیم؟

باید در ابتدا اندازه گیری اصولی و درست انجام دهید. با روش های گفته شده در این مقاله می توانید سایز سوتین مناسب خود را پیدا کرده و خریداری کنید.

در نحوه اندازه گیری سایز سوتین چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

اندازه گیری بهتر است براساس اینچ صورت بگیرد و در هنگام اندازه گیری بهتر است از سوتین استفاده نکنید تا اعداد دقیق تری را به دست بیاورید.

آیا فرم های مختلف سینه بر روی انتخاب سوتین مناسب تاثیر گذار است؟

بله. باید به فرم سینه خود دقت کنید و سوتینی را انتخاب کنید تا سینه ها با بهترین فرم ممکن درون لباس زیر قرار گیرند.

سوتین سایز خواهر چیست؟

به سوتینی که اختلاف سایزی کمتر از یک سانتی متر با سوتین اصلی داشته باشد سوتین خواهر گفته می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *