راهنمای خرید

لباس زیر ورزشی مناسب

لباس زیر ورزشی مناسب

همه چیز درباره لباس زیر ورزشی مناسب

یکی از راه های به دست آوردن اعتماد به نفس، رسیدن به تناسب اندام و تثبیت وزن، ورزش کردن می باشد. اکثر خانم ها و آقایان زمان زیادی از روز را در باشگاه های ورزشی می گذارنند. برای این که در محیط های ورزشی احساس راحتی داشته باشید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را درست و اصولی انجام دهید کفش و لباس مناسب مهم ترین مسئله می باشد.

زمانی که لباس ورزشی مناسب بپوشید، تمرینات ورزشی به صورت حرفه ای انجام می شود. اما لباس زیر نیز به همان اندازه در انجام تمرینات و سلامتی فرد ورزشکار تاثیرگذار می باشد. استفاده نکردن از لباس زیر مناسب در حین انجام حرکات ورزشی باعث عرق سوز شدن فرد و مانعی برای انجام صحیح حرکات ورزشی می شود.

لباس زیر ورزشی که برای تمرینات انتخاب می کنید باید شامل یک سری ویژگی باشد تا آن را از سایر لباس ها و مدل ها تفکیک کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا درباره لباس زیر ورزشی بیش تر بدانیم.

لباس زیر ورزشی مناسب

انتخاب لباس زیر ورزشی مناسب

4 ویژگی لباس زیر ورزشی

شاید برای شماهم این مشکل پیش آمده باشد. که در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کرده اید و شروع به انجام تمرینات ورزشی خود می کنید. اما در حین انجام تمرینات خود دچار کلافگی و بی انگیزگی می شوید و یا انجام حرکات ورزشی برای شما کار بسیار دشواری می شود. یکی از دلایل کلافگی و موانع ورزش کردن شما لباس زیر نامناسب است.

همانطور که برای شرکت در یک مراسم، لباس زیر مخصوص به آن مکان را می پوشید و برای مصرف روزانه خود لباس زیر راحتی و نخی، برای حضور در محیط های ورزشی هم لباس زیر مناسب بر روی کیفیت تمرینات شما تاثیر گذار است. لباس زیری مناسب تمرینات ورزشی است که این ویژگی ها را داشته باشد:

 1. لباس زیری که انتخاب می کنید باید تعریق بدن را به خوبی جذب کند. شاید از آن دسته افراد باشید که در حالت عادی تعریق زیادی ندارید؛ اما با انجام حرکات ورزشی سنگین همه افراد دچار تعریق می شوند. اگر لباسی که در محیط ورزشی استفاده می شود جذب بالایی نداشته باشد امکان رشد باکتری و مشکلات پوستی در قسمت های مختلف بدن را افزایش می دهد.
 2. لباس ورزشی نه آنقدر جذب باشد که مانع از انجام تمرینات شود و نه آنقدر آزاد و راحت باشد که باعث افتادگی سینه ها شود. انجام تمرینات ورزشی برای سلامت بدن یک امر ضروری می باشد. اما اگر با لباس زیر نامناسب اقدام به انجام حرکات ورزشی کنید نه تنها مفید نیست بلکه آسیب های جبران ناپذیری را نیز برای شما به همراه دارد. در نتیجه لباس زیر ورزشی باید به گونه ای باشد که سینه ها را محکم بالا نگه دارد و از افتادگی سینه در حین انجام حرکات جلوگیری کند.
 3. کیفیت یک لباس ورزشی مسئله مهمی می باشد. چون لباس زیر در تماس مستقیم با بدن می باشد و همچنین افراد برای هزینه ای که برای خرید محصول کرده اند انتظار ماندگاری و دوام بالایی دارند. استفاده از برند های معتبر و شناخته شده انتخاب مناسب تری می باشد.
 4. جنس پارچه ای که برای لباس ورزشی انتخاب می کنید، باید از جنس نایلون یا پلی استر پنبه باشد تا جذب بسیار بالایی داشته باشد و تنفس پذیر باشد تا بوی بد ایجاد نکند. تعریق و ایجاد بوی بد در محیط های ورزشی هم برای خود فرد هم اطرافیان آزار دهنده می باشد.
ویژگی لباس زیر ورزشی

جذب تعریق بدن، یکی از ویژگی های لباس زیر ورزشی

 

انواع لباس زیر ورزشی

افراد ورزشکار، برای این که بتوانند تمرینات ورزشی خوبی داشته باشند و فشار تمرینات خود را تحمل کنند. لباس های ورزشی متنوع و گوناگونی را استفاده می کنند. مدل های مختلف لباس ورزشی برای محیط های مختلف کاربردی بوده و در عین حال انگیزه ای برای انجام حرکات ورزشی و رفتن به باشگاه می شود. اما مهم تر از آن لباس زیر ورزشی می باشد که هم در فضای باز هم در فضای بسته در زیر لباس های ورزشی نقش بسیار پررنگی دارد.

لباس زیر ورزشی شامل:

 • شورت ورزشی

شورت، از آن دسته لباس های زیر می باشد که در زندگی روزمره ما، لازم و ضروری می باشد. برای انجام حرکات ورزشی نقش شورت پررنگ تر نیز می شود. چون تعریق بدن در زمان انجام تمرینات دوبرابر می شود. احتمال عرق سوز شدن و مشکلات پوستی هم افزایش می یابد.

شورت ورزشی

شورت ورزشی جلوگیری از مشکلات پوستی

 • سوتین ورزشی

درست به همان اندازه که استفاده از شورت در هنگام تمرینات واجب می باشد استفاده از سوتین نیز مسئله مهمی می باشد.

سوتینی که برای انجام تمرینات انتخاب می شود باید راحت و در عین حال جذب باشد. تا در زمان انجام حرکات مشکلی به وجود نیاید.

سوتین ورزشی

سوتین ورزشی برای انجام تمرینات

 • نیم تنه

نیم تنه های ورزشی هم در دسته لباس زیر های ورزشی قرار می گیرند. بعضی از مدل های نیم تنه کاپ دار می باشد که برای محافظت از سینه در هنگام ورزش انتخاب مناسبی می باشد. اما مدل های بدون کاپ آن بهتر است با سوتین ها مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع لباس زیر ورزشی

نیم تنه، یکی از انواع لباس زیر ورزشی

 

چرا باید لباس زیر ورزشی بپوشیم؟

شاید برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا باید لباس زیر ورزشی بپوشیم؟ جواب این سوال کاملا واضح است. همانطور که برای شرکت در یک مجلس لباس شکیل و زیبا بر تن می کنیم، برای رفتن به یک محیط اداری پوشش مخصوص به آن محل را داریم و … برای قرار گرفتن در محیط های ورزشی هم این مسئله مهم است که استایل مخصوص ورزش کردن را داشته باشیم.

پوشیدن لباس ورزشی علاوه بر استایل ورزشی مزایایی نیز برای افراد ورزشکار به دنبال دارد:

 • نیم تنه و سوتین های ورزشی بدون قفل و قزن هستند و یک سره می باشند. این ویژگی باعث می شود تا در هنگام تمرینات باز شدن قفل مانع انجام حرکت نشود و در عین حال سینه ها فشرده رو به بالا قرار بگیرند.
 • لباس زیری که مخصوص ورزش است، تنها در زمان ورزش استفاده می شود در نتیجه کیفیت و مقاومت خود را به سرعت از دست نمی دهد. لباس زیرهای عادی چون به صورت روزمره مصرف می شوند مناسب ورزش کردن نمی باشند.
 • یکی از مزایایی که پوشیدن لباس ورزشی برای افراد ورزشکار دارد، انجام حرکات ورزشی به شکل صحیح و با سرعت بیش تر می باشد. لباس زیر ورزشی مناسب مانع تحرک نمی شود در نتیجه همه ی حرکات را می توان اصولی تر انجام داد.
 • از آنجایی که اکثر لباس های ورزشی، جذب رطوبت بسیار بالایی دارند. تعریق بدن را کاهش می دهند و از ایجاد حساسیت و عفونت های احتمالی با استفاده از لباس زیر های ورزشی در حین تمرینات جلوگیری می شود.
چرا باید لباس زیر ورزشی بپوشیم

لباس زیر ورزشی برای کاهش تعریق بدن

کلام پایانی

برای شروع یک فعالیت ورزشی، انتخاب لباس زیر ورزشی مناسب نکته مهمی می باشد. لباس زیر در تماس مستقیم با بدن خیس ورزشکار می باشد پس باید لباس زیری که استفاده می شود دارای ویژگی هایی باشد که در مقاله بالا به طور کامل به این مسئله پرداختیم. امیداواریم این مقاله در انتخاب یک لباس زیر ورزشی مناسب برای شما موثر باشد.

 

سوالات متداولبهترین جنس برای لباس زیر ورزشی چیست؟

بهترین جنس برای لباس زیر ورزشی، نایلون یا پلی استر پنبه است زیرا قدرت جذب بالایی داشته و قابلیت تنفس پذیری مناسبی دارد.

از کجا سوتین ورزشی بخرم؟

در هنگام خرید حتما باید به ورزشی بودن سوتین خود تاکید کنید تا جنس سوتین و شورت شما مناسب انجام حرکات تمرینی شود. سایت زیرپوش انواع مختلف سوتین ورزشی را در رنگ های مختلف عرضه کرده است.

سوتین مناسب باشگاه چه نوع سوتینی است؟

سوتین های ورزشی قفل و قزن نداشته و در هنگام انجام حرکات تمرینی، امکان باز شدن را ندارند. علاوه بر این کاملا سینه هارا محافظت کرده و از افتادگی سینه جلوگیری میکند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *